S.P.Mandali, Pune 30
शि.प्र.मंडळी, पुणे 30
spmlogo

Lt.Vilaschandra Motichand Mehta High School, Solapur
कै.विलासचंद्र मोतीचंद मेहता माध्यमिक शाळा, सोलापूर

Achievement Of School
Result of SSC Exams


Sr.No Year Name Percentage School Result
1 2005 Master.Nikate Akshay 84.40%88.23%
2 2006 Miss.Kulkarni Durga Anil 86.93%78.04%
3 2007 Miss.Kulkarni Amey Dhondopanth 91.07%100%
4 2008 Master.Jadhav Prathamesh Anand 95.36%97.69%
5 2009 Miss.Kulkarni Shweta Vasudeo 95.38%95.72%
6 2009 Miss.Joshi Dipti Prakash 97.84%95.72%
7 2010 Miss.Bijali Nilofar Salim 96.55%97.96%
8 2011 Miss.Sawant Upasana Anil 96.36%96.79%
9 2011 Miss.Bandichede Vasundhara Vijaykumar 99.45%96.79%
10 2012 Miss.Jamadar Ruksar Rajebhai 100%97.46%
11 20 13 Miss.Koli Vaishnavi Anand 97.45%98.50%
12 2014 Master.Deshmukh Shripad Vilasrao 97%100%
13 2015 Master.Deshpande Mayur Sanjay 98.20%99.51%
14 2016 Master.Yelgonde Onkar Ravindra 97.20%100%
15 2017 Master.Walvadkar Kaushik Dilip 98.40%100%
16 2018 Miss. Sontakke Vaishnavi Vishvnath 98.40%100%

Result of 7th.std Scholarship Exams


Sr.No Year Name Ranked In
1 2004-05 Master.Onkar Satish Kulkarni 22nd in District
2 2005-06 Miss.Kulkarni Shweta Vasudev 17th in State
3 2006-07 Master.Ahishek Pramod Kulkarni 4nd in District
4 2006-07 Master.Sujit Abhimanyu Khare 15th in District
5 2008-09 Master.Aamte Shubham Sanjay 15th in District
6 2008-09 Master.Manjare Vikram Ramesh 20th in District
7 2008-09 Miss.Chimalagi Pallavi Keshav 30th in District
8 2008-09 Master.Zalakikar Vedant Laxmikant 38th in District
9 2009-10 Master.Shirapurkar Shivaratna Sunil District Level Scholarship
10 2009-10 Miss.Kulkarni Shreya Vasudev District Level Scholarship
11 2009-10 Master.Fadake Aashish Ravindra District Level Scholarship
12 2009-10 Miss.Koli Vaishnavi Anand District Level Scholarship
13 2009-10 Master.Pathan Yasin Rafik District Level Scholarship
14 2010-11 Master.Deshmukh Shripad Vilasrao 5th in State
15 2010-11 Miss.Kulkarni Kshitija Vaman 14th in District
16 2010-11 Miss.Shendage Saee Shrikant 21st in District
17 2010-11 Master.Joshi Abhishek Anil 23rd in District
18 2010-11 Master.Kolekar Gaurav Balavant 23rd in District
19 2010-11 Miss.Sarwade Smita Suhas 24th in District
20 2010-11 Miss.Kamatkar Anagha Avinash 30th in District
21 2010-11 Miss.Patil Pranoti Basaveshwar 34th in District
22 2010-11 Master.Shinde Pratik Kuber 34th in District
23 2010-11 Master.Vijapure Kiran Dharmaraj 35th in District
24 2010-11 Master.Hebare Dinesh Dharmendra 36th in District
25 2010-11 Miss.Kambale Aishwarya Ninad 36th in District
26 2010-11 Master.Fatak Shubham Vilas 39th in District
27 2010-11 Master.Upadhey Shreyas Sachindev 39th in District
28 2011-12 Master.Deshpande Mayur Sanjay 14th in District
29 2011-12 Master.Kshirsagar Amartya Prabhakar 17th in District
30 2011-12 Master.Satarkar Siddhi Shripad 32nd in District
31 2012-13 Master.Korshetti Ketan Basavraj 14th in District
32 2012-13 Miss.Ghadage Vrushali Pravin 26th in District
33 2012-13 Miss.Reure Rutuja Shivkumar 32nd in District
34 2014-15 Miss.Vedashri Anand Kulkarni 25th in District
35 2014-15 Miss.Vaishnavi Vishwanath Sonatakke 27th in District
36 2014-15 Master.Nandan Prashant Gambhir 31st in District
37 2014-15 Master.Shivaba Siddram Ingale 31st in District
38 2014-15 Miss.Anjali Bhanudas Rathod 34th in District
39 2016-17 Miss.Patil Samiksha Uttam 15th in District
40 2016-17 Master.Tangalpalli Sarthak Chandrashekhar 21th in District
41 2016-17 Master.Deshmukh Sanchit Tanaji 31th in District
42 2016-17 Miss. Takade Shruti Annasaheb 71th in District
43 2016-17 Miss.Mofare Kanksha Anant 173th in District
44 2016-17 Master.Vibhute Prem Ganesh 203th in District
45 2016-17 Miss.Khobre SnehaGaurishankar 205th in District
46 2016-17 Master.Kedar Radhey Ramkrishna 117th in District
47 2017-18 Master.Suraysingh Dhanushingh Rajput 36th in District
48 2017-18 Master.Akhilesh Bharat Ket 80th in District
49 2017-18 Master.Swaroop Ireshappa Kawale 226th in District
50 2017-18 Master.Neel Nitin Mane 162th in District
51 2017-18 Master.Vaibhav Sanjay Patil 228th in District
52 2017-18 Master.Arjun Narendra Sukhwalkar 266th in District
53 2017-18 Miss.Vrushali Vikram Choudhary 244th in District
54 2017-18 Miss.Gauri Suhaskumar Anuse 6th in State
55 2017-18 Master.Tejas Sunilkumar Mutale 37th in State
56 2017-18 Master.Tejas Sachindev Upadhye 133th in State

Achievement in National Talent Search Exam(NTS)


Sr.No Name
1 Master.Sujit Abhimanyu Khare
2 Miss.Shweta Vasudeo Kulkarni
3 Miss.Vaishnavi Anand Koli
4 Miss.Smital Suhas Sarwade
5 Master.Shripad Vilasrao Deshmukh
6 Master.Yashodhan Bharat Kadam

Achievement in Maharashtra Talent Search Exam, Pune(MTS)


Sr.No Year Name Rank
1 2007-08 Master.Onkar Kulkarni 1st in District
2 2007-08 Miss.Shweta Kulkarni 2nd in District
3 2007-08 Master.Shubham Mallade 3rd in District
4 2008-09 Master.Sujit Khare 18th In State
5 2009-10 Master.Sujit Khare State Level Scholarship
6 2009-10 Master.Shubham Awate 15th in District
7 2009-10 Master.Vikram Manjare 20th in District
8 2009-10 Miss.Pallavi Chimalgi 30th in District
9 2009-10 Master.Vedant Zalakikar 38th in District
10 2010-11 Master.Shubham Awate 23rd in State
11 2010-11 Master.Vikram Manjare 24rd in State
12 2009-10 Miss.Ruksar Jamadar 2nd in District
13 2009-10 Miss.Pooja Gandhi 6th in District
14 2009-10 Miss.Pallavi Chimalgi 7th in District
15 2011-12 Miss.Smital Sarvade State Level Selection
16 2011-12 Miss.Kshitija Kulkarni State Level Selection
17 2011-12 Master.Gaurav Kolekar State Level Selection
18 2011-12 Master.Shripad Deshmukh 1st in State
20 2012-13 Master.Shripad Deshmukh State Level Scholarship
21 2012-13 Miss.Smital Sarwade State Level Scholarship
22 2012-13 Master.Abhishek Joshi State Level Scholarship
23 2012-13 Miss.Anagha Kamatkar State Level Scholarship
24 2012-13 Master.Gaurav Kolekar State Level Scholarship
25 2012-13 Miss.Sai Shendage State Level Scholarship
26 2013-14 Master.Mayur Deshpande 25th in State
27 2013-14 Master.Amartya Kshirsagar 6th is District
28 2014-15 Master.Yashodhan Kadam 1st in State
29 2014-15 Master.Shripad Deshmukh 6th in State
30 2014-15 Master.Anagha Kamatkar State Level Scholarship
31 2014-15 Master.Mayur Deshpande 3rd in District
32 2015-16 Miss.Vaishnavi Sontakke 1st in District
33 2015-16 Master.Abhishek Deshmukh 4th in District
34 2015-16 Miss. Sontakke Vaishnavi Vishvanath 1th in District 8th
35 2015-16 Master.Ingale Shivba Sidram Special Prize 8th
36 2015-16 Miss.Kulkarni Vedashri Anand Special Prize 8th
37 2015-16 Master.Madale Suyash Shahaji Special Prize 8th
38 2015-16 Master.Deshmukh Abhishek Malappa Special Prize 9th
39 2015-16 Master.Koreshetti Ketan Basavraj Special Prize
40 2016-17 Master.Dodyalkar Vishvajit Hanmant Special Prize 8th
41 2016-17 Miss.Sontakke Vaishnavi Vishvanath Special Prize 9th
42 2016-17 Master.Ingale Shivba Sidram Special Prize 9th
43 2016-17 Master.Chivadshetti Chetan Prakash Com 9th
44 2016-17 Miss.Kulkarni Vedashri Anand Com 9th
45 2016-17 Master.Deshmukh Abhishek Malappa Com 10th

Solapur Bhushan Puraskar


Sr.No Year Name
1 2009-10 Master.Sujit Abhimanyu Khare
2 2013-14 Master.Shripad Vilasrao Deshmukh
Miss.Kshitija Vaman Kulkarni
3 2014-15 Miss.Samruddhi Vaman Kulkarni
Master.Mayur Sanjay Deshpande
42015-16 Miss.Mrudula Maheshkumar Sonna
Master.Ketan Basavraj Korshetti
52016-17 Master.Abhishek Deshmukh
62017-18 Miss.Vedashri Aanand Kulkarni
Master.Nandan PrashantGambhir

Achievement In Maharashtra Talent Search Exam, Jalgaon(MTS)


Sr.No Year Name
1 2004-05 Master.Shubham Mallade
Miss.Shweta Kulkarni
2 2005-06 Miss.Shruti Dhangonde Patil
Master.Sujit Khare
Master.Abhishek Kulakarni
3 2006-07 Miss.Shruti Kakade
4 2009-10 Master.Soham Mukund Hingane
Miss.Vaishnavi Koli
5 2010-11 Miss.Anagha Kamatkar
Master.Kiran Vijapure
Master.Gaurav Kolekar
Master.Shreyas Upadhye
Master.Abhishek Joshi
Miss.Aishwarya Kambale
6 2013-14 Miss.Vedashri Kulkarni
Master.Shivaba Ingale
Master.Nandan Gambhir
7 2015-16 Master.Tejas Mutale
Master.Tejas Upadhye
Miss.Tanvi Joshi
Master.Ankit Patil
8 2016-17 Master.Ghorpade Prithviraj 3rd 6th
Miss.Anuse Gauri Suhaskumar 2nd 7th
Master.Upadhey Tejas Sachindeo 5th 7th
9 2017-18 Master.Dhumma Saksham Gurunath 1st 7th
Miss.Takde Shruti Annasaheb 3rd 6th

History Talent Search Exams


Sr.No Year Name Rank
1 2011-12 Master.Shripad Deshmukh 1st In State
2 2013-14 Master.Shripad Deshmukh 1st In State
3 2014-15 Master.Tejas Upadhey 1st In District
4 2017-18 Master.Deshmukh Sanchit Tanaji 1st In State

Geography Talent Search Exams


Sr.No Year Name Rank
1 2013-14 Master.Shripad Deshmukh 1st In State
2 2014-15 Master.Manish Kumbhar Consolation Prize In State
3 2015-16 Master.Vishwajeet Dodyalkar Consolation Prize In State
4 2016-17 Master.Tejas Upadhey 1st In State
5 2017-18 Master.Durge Sudip Sudhir 1st In State